7,7 Internautów Już Wie Jak znaleźć dentystę w Cieszynie. A Ty?

7,7 Internautów Już Wie Jak znaleźć dentystę w Cieszynie. A Ty? czyli dobrydentysta.cieszyn.pl jąca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą by

Dodane: 14-06-2020 00:06
7,7 Internautów Już Wie Jak znaleźć dentystę w Cieszynie. A Ty?

Dentysta a stomatolog

dobrydentysta.cieszyn.pl

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

dobrydentysta.cieszyn.pl

Zarówno dorośli, jak i dzieci korzystają z usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, gdy zachodzi taka potrzeba. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest istotnym przeżyciem, ponieważ jest to pierwsze doświadczenie w gabinecie stomatologicznym, więc ważne jest, aby przebiegło w taki sposób, żeby dziecko nie bało się kolejnych wizyt. Część gabinetów stomatologicznych posiada w swojej ofercie specjalne wizyty adaptacyjne, właśnie po to, żeby dziecko mogło się oswoić z gabinetem oraz pewnymi procedurami. Rolą rodzica jest także odpowiednie przygotowanie dziecka na taką wizytę, to jest wyjaśnienie jak będzie wyglądała wizyta oraz uświadomienie dziecku, że lekarz dentysta jest po to, żeby utrzymać zęby w zdrowiu. Stres związany z pierwszą wizytą u dentysty oraz lęk przed nieznanym można zmniejszyć przez zajęcie dziecka jakąś zabawą w poczekalni przed wejściem do gabinetu. Dzięki odpowiedniemu podejściu i przygotowaniu dziecka, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi być stresującym doświadczeniem.

Bóle zębów

Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zasadniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.

Kiedy udać się do stomatologa

Po pomoc do lekarza dentysty udajemy najczęściej wtedy, gdy boli nas ząb przez dłuższy czas lub kiedy ból jest na tyle silny, że gorzej nam się funkcjonuje. Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica zębowa. Jednak gabinety stomatologiczne zajmują się także różnymi innymi zabiegami, poza leczeniem ubytków próchniczych. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, ponieważ pomagają one szybciej wykryć problem, dzięki czemu łatwiej jest wtedy wyleczyć dany ząb. Jeśli odczuwamy bóle zębów lepiej jest nie zwlekać i udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, ponieważ im dłużej czekamy, tym trudniejsze czeka nas leczenie. Na wizytę do lekarza dentysty możemy się udać nie tylko w razie dolegliwości bólowych, ale też jeśli chcemy skorzystać z innych oferowanych usług. Gabinety stomatologiczne często posiadają w swojej ofercie wybielanie zębów czy też usługi z zakresu protetyki, takie jak zakładanie koron i licówek. Dobrze jest dbać o odpowiednią profilaktykę zębów, z tego powodu warto więc co jakiś czas umówić się na wizytę u dentysty.